Vánoční zpravodaj

Novinky a zajímavosti z výstavy

O výstavě v televizi

10. prosinec 2022

Obrazem i slovem vás naší vánoční výstavou provede reportáž, kterou odvysílá stanice Nova v rámci pořadu Rady ptáka Loskutáka. Podívat se na ni můžete v sobotu 10. prosince 2022 v 13.35 hodin.

Přehlídka cukroví

Na výstavě je předvedeno sedmdesát druhů cukroví, které zaslali čtenářky a čtenáři do soutěže vyhlášené časopisem Zahrádkář. Ceny za vítězné cukroví byly uděleny na vernisáži při zahájení výstavy. Nejlepší kousky, včetně vyobrazení, budou otištěny v Zahrádkáři č. 11/ 2023.

Voňavá neděle

4. prosinec 2022

Na naší výstavě si hrají a dovedou se radovat děti i dospělí. Na druhou adventní neděli se u nás ve starých kuchyňských kamínkách peklo vánoční cukroví. Skvělá kuchařka Jena Novotná upekla celkem deset druhů – modlitbičky, pumprnikl, tolárky a myslivecké knoflíky, pískové cukroví a potápky, jedlé uhlí a další. Výsledek se návštěvníkům moc líbil a navnadil je natolik, že si mnozí některé z těchto druhů cukroví upečou sami doma. K dispozici byly a nadále jsou i příslušné recepty. Návštěvníci si také prohlédli brněnský pamlsek Mindole-mandole a dozvěděli se, jak se dělá.

Bramborový betlém

Naši předkové si o vánočním čase zdobili příbytky i různými prostými, leč nápaditými dekoracemi, při nichž využili materiál, který měli zrovna k dispozici. Když rodina neměla peněz nazbyt, zužitkovala při výrobě ozdob a betlému i materiál, který by lidem žijícím v blahobytu sotvakdy přišel na mysl. A to potěšení, jaké z výsledného výrobku jeho tvůrci měli! Ostatně tak je tomu vždy, když se dělá něco od srdce.

U nás na výstavě naleznete ozdoby z různých přírodních materiálů, ale už jste někdy viděli bramborový betlém? V dřívějších dobách si ho dělávaly děti v Krkonoších. A jeden takový pro nás přímo na místě vytvořila Jarka Horná. A měla z něj stejnou radost, jako když se jí v dětství, ještě jako malé holčičce, něco povedlo.

Výšivky hospodyněk

Kuchyně a světnice v chalupách bývaly vyzdobeny výšivkami s obrázky a často různými pořekadly. Jak se zdá, některé věci jsou nadčasové...

Mikuláš

5. a 6. prosinec 2022

Přejeme dětem hezkou mikulášskou nadílku, andělé nechť je obdaří laskavým úsměvem, čerti ať moc nestraší a metlu nechají raději schovanou v pytli.

A protože na výstavě máme řadu tištěných panelů se zajímavým povídáním o jednotlivých svátcích, které připadají na předvánoční a vánoční čas, vypůjčili jsme si sem krátký úryvek o Svatém Mikulášovi:

Mikulášské přípravy

4. prosinec 2022

PV neděli k nám trošku s předstihem přišel Mikuláš s čertem, který rozdával dárečky a dobroty. Děti si také mohly vyrobit a vymalovat bramborového čerta nebo Ježíška a na čertíka si pak na starém šlapacím stroji samy nebo s pomocí rodičů ušily pytlík. Což nebylo tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Měli s tím problém i některé maminky a tatínkové. K dispozici však měli zkušenou lektorku Evu Vackovou, a tak se nakonec vše vydařilo.

Symboly štěstí

Jedním z témat, s nimiž se na letošní vánoční výstavě můžete setkat, jsou symboly štěstí.

Ty se k vánocům neodmyslitelně pojí a již po celé generace bývají obvyklou součástí výzdoby, pohlednic i dárků.

Patří k nim samozřejmě čtyřlístek, podkova, prasátko, jmelí, rybí šupiny, ale i muchomůrka, trpaslík, svíce, červenka či beruška. K symbolům rodiny a života se řadí věněc, srdce s klíčem a samozřejmě děťátko.

Symbolickými nositeli štěstí bývaly odedávna i některé profese, jako např. kominík, pošťák nebo popelář.

A zatímco s kominíky coby symboly štěstí se stále ještě můžeme setkávat i na dnešních pohlednicích, na popeláře už se poněkud pozapomnělo. Přitom v dobách dřívějších, kdy se ve všech domácnostech topilo jedině dřevem a uhlím a popelnice bývaly plechové kvůli žhavým uhlíkům, které se leckdy ve vysypaném popelu ještě nacházely, bývali popeláři všude vítáni. Na Nový rok chodili, podobně jako kominici, popřát rodinám hodně zdraví a štěstí.

O tom i o jiných zajímavostech se dočtete na jednom z informačních panelů na výstavě. A popelářům je věnováno i jedno z diorámat, které je ovšem umístěno v jiné části výstavy. Najdete ho?